Windsurfing Cheb - historie klubuJesenice - grafy

Historie klubu

TJ Lokomotiva Cheb Jachting

ilustrační fotografie
Oddíl jachtingu TJ LOkomotiva Cheb byl založen v roce 1960 na Jesenické přehradě. Původní místo oddílu bylo poblíž přehradní hráze. To však ale nemělo dlouhého trvání. Tehdejší činovníci ovšem rozhodli o tom, že komunistickým režimem nelibě snášený sport jachting, nemůže být tak blízko státní silnice.

Pod tíhou rozhodnutí odůvodněném argumentem, že plachetnice by rozptylovaly řidiče se oddíl v roce 1962 stěhoval. Byla vybrána lokalita Dřenice. Zde je oddíl dodnes. Na stavbu loděnice byla použita dřevěná montovaná stavba pošty z chebského nádraží. Pošta byla rozebrána a po převozu sestavena na pozemku loděnice. Když se pracovalo jíž na střeše, stavba se náhle složila jako domeček z karet. Nikomu se nic naštěstí nestalo a tak zakrátko stavba vyrostla podruhé a stojí tam doposud.

V počátcích se závodilo na plachetnicích třidy Pirát, Fin, FD. Závodit začalo vcelku dost posádek a tak v pozdějších letech nabyly závody na Jesenici pohárový statut. Jména jako Racek, Žehra, Chára, Chaloupek a další byla v oddíle pojem. V sedmdesátých letech se objevily třídy Firebal, 420, Evropa a také mládežnické Optimist a Cadet. A právě junioři (Bastl, Žehra ml., bratři Zukalove a Vozka) směle konkurovali mládeži z nedaleké Esky.

Tahouny oddílu byli zejména Petr Harant,Josef Boďa a již zmiňovaný Vladimír Škrna. V té době za vydatného brigádnického úsilí všech členů se úložné prostory loděnice zbouraly a postavila se nová hala na plachty a plováky. Oddíl též pořádal závody republikového významu, kde se zůčastnilo někdy i více než sto startujících. Za zmínku také stojí, že jsme v té době měli špičkové rozhodčí jakonapř. Kůsta nebo Hoiera. Žel Bohu ti již mezi námi nejsou.

Porevoluční léta znamenala hlavně zkvalitnění závodního materiálu ale také masový útěk windsurferů k takzvaně krátkým prknům. To mělo za následek pomalé ale jisté ztenčování startovních listin. Avšak i v této větvi surferů v našem oddíle vyrostlo několik dobrých "fanařů".

K závodním stálicím v současné době stále patří Josef Boďa, Petr Harant, Jarda Škola a jeho synové. Výrazné výsledky má na prknech všech velikostí David Kolařík. Máme také tak zvanou pražskou větev závodníků. Rodiny Hrubých, Dvořáků a Tikalů patří již neodmyslitelně k chebskému windsurfingu. Takto bych mohl jmenovat celou plejádu věrných závodníků. Zmíním se ještě o jednom a tím je "Banďa" neboli Vilda Novák.

Tento člověk jezdí všechny domácí závody od dob, kdy se u nás windsurfingové závody začaly jezdit. A pozor! Mimo těch prvních prototypů jezdí stále na tom samém prkně.